Vesmírné sondy

 

Kosmické sondy jsou jedním ze základních pilířů průzkumu sluneční soustavy. Na stezce jsou znázorněny nejvzdálenější zastávkou, symbolizující sondy, které v dnešní době pomalu opouští sluneční soustavu. Jedná se především o sondu Voyager 1, která je nejvzdálenějším lidmi vytvořeným objektem a její sesterskou sondu Voyager 2. Dalšími významnými průkopníky v průzkumu vesmíru jsou sondy Pioneer 10, která míří opačným směrem než sondy Voyager a relativně nová sonda New Horizons, díky jejímž snímkům můžeme po několika desítkách let spratřit např. trpasličí planetu Pluto v její skutečné podobě a která se již také nachází na cestě dále za oběžné dráhy planet sluneční soustavy. 

Model sondy Voyager 1 si můžete prohlédnout v návaznosti na Planetární stezku v prostorách informačního centra v prosečském Muzeu dýmek.

Na palubách sond Pioneer 10 a 11, stejně jako na o něco novějších Voyagerech, byla umístěna zpráva v podobě pozlacených desek, která byla vědci z různých oborů zakódována do, k tomuto účelu speciálně vytvořeného, “univerzálního" jazykového kódu. Přesto je šance na jejich objevení, natož pak porozumění případnou cizí civilizací natolik nízká, že NASA od umisťování těchto vzkazů na současných sondách upustila.

Poselství obsahuje 115 obrázků popisujících základní fakta o člověku, planetě Zemi, základy lidských kultur a jejich dosavadních vědeckých poznatků. Tato data doplňuje vuková nahrávka zaznamenaná při rychlosti 16⅔ otáček za minutu, ve které lze slyšet sestřih přirozených zvuků naší planety, výběr hudby různých lidských kultur a kromě toho jsou na desce zachyceny pozdravy obyvatel planety Země v 55 různých jazycích včetně češtiny. Krátkou větu v českém jazyce navrhl a namluvil fyzik Václav Kostroun, profesor na Cornell University v NewYorské Ithace. Větu: „Milí přátelé, přejeme vám vše nejlepší“ si lze mezi ostatními poslechnout na videu níže v čase 4:05.

 

sondy